יהלום 78 קראט יוצא למכירה פומבית

יהלום 78 קראט יוצא למכירה פומבית

למרות שהמחשבה על כריית יהלומים עשויה להביא לידי ביטוי באופן אוטומטי מחשבות על אפריקה, ישנם למעשה לא מעט מכרות קנדיים המייצרים אבנים לשוק העולמי. ואחד מהם, מכרה Ekati שב- Yellowknife     בבעלות של BHP Billiton Canada, Inc. ייצר כמות נכבדת מאוד של אבנים. היהלום המחוספס בעל 78 קראט עולה היום למכירה פומבית (חג האהבה הוא חג שהיה זה זמן רב טוב לתעשיית היהלומים), וכולם יכולים רק לנחש מה תהיה הצעת המחיר עבור היהלום המשמעותי ביותר שהגיע מהמכרה ב-13 השנים האחרונות.

 

האבן זכתה לכינוי "רוח ה-Ekati" בהתייחס לרוחם של תושבי הצפון, ואכן המכרה פועל רק 200 ק"מ דרומית לחוג הארקטי. העיתונות, לעומת זאת, התייחסה בעיקר לממצא המרהיב כאל היהלום Ekati, פשוטו כמשמעו, שם שסביר להניח יישאר גם לאחר המכירה. אבן החן המהממת די מדהימה אפילו במצבה המחוספס. נראה חסר צבע ונראה שיש לו מעט פגמים במרכז אם בכלל (לפחות לעין בלתי מזוינת). ברגע שהוא ייחתך וילוטש, הוא עשוי להיות מדורג בין היהלומים המובילים בעולם.

 

באשר לכמה תעלה הבעלות על האבן המסנוורת הזו, נראה שעוד ישנה התלבטות. למרות שהחברה הביאה כמה שמאים על מנת לקבוע בכמה האבן יכולה להימכר במכירה פומבית (או סתם כדי לקבל מושג לגבי הצעת המחיר ההתחלתית), אף אחד מהתכשיטנים לא הציע אומדן על שווי היהלום. אולם בית המכירות הפומביות באנטוורפן, בלגיה, לא אמור להתקשות לסייע בעניין זה. סביר להניח שראו שם הרבה אבני חן לאורך השנים, ולכן הם ללא ספק יוכלו להציע הצעה התחלתית הוגנת כדי להוציא לפועל את המכירה הפומבית של האבן הנדירה הזו.

 

אבן בגודל זה אינה נדירה בלבד, אלא נעשית נדירה יותר ויותר. כאשר רק כמות מוגבלת של יהלומים נמצאים בהישג ידנו בקרום כדור הארץ, ממצאים כמו אלה הם מעטים ורחוקים, מה שהופך את האבן הזו לסחורה די מבוקשת. למרות המיתון, אנשים שיש להם כסף לבזבז יצאו מדעתם כדי לרכוש אבן כזו. החברה כנראה תשיג סכום של מיליונים רבים עבור היהלום הזה, כך לפי מכירות דומות בעבר, אם הן אינדיקציה כלשהי.

סגירת תפריט