פרסומות לדגני בוקר עם הרבה סוכר משפיעות לרעה על הילדים, ומעלות את הסיכון להשמנת יתר וסרטן

פרסומות לדגני בוקר עם הרבה סוכר משפיעות לרעה על הילדים, ומעלות את הסיכון להשמנת יתר וסרטן

מחקר חדש של אוניברסיטת דרטמות' היוקרתית שבמדינת ניו המפשייר, ארה"ב, הראה כי דגני בוקר בעלי רמות סוכר גבוהות מקודמים באינטנסיביות באמצעות פרסומות במהלך תוכניות המשודרות לילדים בטלוויזיה.

 

חשיפה של ילדים לפרסומות בטלוויזיה לדגני בוקר עתירי סוכר משפיעה על צריכת המזון שלהם, מה שמגדיל את הסיכונים הבריאותיים שלהם להשמנת יתר וכן לסרטן, כך מזהיר המחקר החדש של אוניברסיטת דרטמות'.

מחקר חדש של אוניברסיטת דרטמות' היוקרתית שבמדינת ניו המפשייר, ארה"ב, הראה כי דגני בוקר בעלי רמות סוכר גבוהות מקודמים באינטנסיביות באמצעות פרסומות במהלך תוכניות המשודרות לילדים בטלוויזיה. ילדים שנחשפו לפרסומות כאלה נטו יותר לאכול את מותגי דגני הבוקר שהופיעו בהן.

הרגלי האכילה אצל ילדים מתפתחים במהלך השנים הראשונות לחייהם, כך שילדים שסובלים מעודף משקל עד גיל חמש צפויים להישאר עם עודף משקל גם בגיל ההתבגרות והבגרות.

אימוץ הרגלי אכילה ירודים, כמו תזונה שכוללת מעט מאוד פירות וירקות וכמות גדולה מדי של סוכר, מלח ושומן, עלולים להוביל להשמנת יתר, גורם סיכון ידוע עבור 13 סוגים שונים של מחלת הסרטן.

"גורם אחד שתרם לאיכות תזונה ירודה אצל ילדים הוא השיווק של מזונות עניים בערכים תזונתיים ישירות לילדים", אמרה ג'ניפר אמונד, מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת דרטמות'.

"מותגים מכוונים במיוחד לילדים בפרסום שלהם, וזאת בידיעה מוחלטת שילדים יבקשו מהוריהם לרכוש עבורם את אותם מוצרים".

 

לצורך המחקר, שפורסם בכתב העת American Journal of Preventative Medicine, כלל הצוות ילדים בגיל גן כדי לראות כיצד החשיפה לפרסומות לדגני בוקר עתירי סוכר בטלוויזיה משפיעה על צריכת המותגים המפורסמים האלה אצל ילדים.

הצוות של אמונד רכש מסד נתונים פרסומי, ולמעשה ספר, לפי כל מותג ומותג, את הפרסומות לדגני בוקר ששודרו במהלך תוכניות הטלוויזיה שכל הילדים צופים בהן. ההורים נשאלו לשמן של תוכניות אלה וכן אילו דגני בוקר אכלו הילדים בשבוע האחרון, במשך שמונת השבועות האחרונים ובמשך השנה כולה.

המאמצים לקדם ולתמוך בדיאטות איכותיות ותזונתיות בגיל צעיר חשובים על מנת שאפשר יהיה לטפח את התנהגויות הטובות והבריאות כאורח החיים הנדרש כדי לשמור על משקל בריא ולהפחית את הסיכון למחלות כרוניות, כולל סוגי סרטן רבים.

"ישנן פעולות ברמת המדיניות שניתן ליישם כדי להפחית את חשיפת הילדים לשיווק מזון עתיר סוכר ושאר מזונות לא בריאים, ועל מנת לשפר את איכות המזון המשווק לילדים. אנחנו, ההורים, יכולים לבחור לעבור לטלוויזיה ללא פרסומות, וכך יהיה טוב יותר לנו ולילדים שלנו," ציינה אמונד.

סגירת תפריט